SSI Technologies Inc P51-500-S-N-D-5V
P51-500-S-N-D-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-N-D-5V
Brief Description
SENSOR 500PSIS 1.2 5V
Datasheet Download
P51-500-S-N-D-5V.pdf
Availability of P51-500-S-N-D-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-500-S-N-D-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-N-D-5V
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-N-D-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-N-D-5V
Related LinksP51-500-, P51-500-S-N-D-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-N-D-5V Details Description
Related parts for P51-500-S-N-D-5V
TRANS NPN/PNP 60V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC INTEGER-N PLL W/VCO 28-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
PROBE TIPS STRAIGHT - QTY 4 datasheet.pdf
NTC THERMISTOR S234 /2.2 /M51 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf