SSI Technologies Inc P51-500-S-N-I36-20MA
P51-500-S-N-I36-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-N-I36-20MA
Brief Description
SENSOR 500PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-500-S-N-I36-20MA.pdf
Availability of P51-500-S-N-I36-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-500-S-N-I36-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-N-I36-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-N-I36-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-N-I36-20MA
Related LinksP51-500-S-, P51-500-S-N-I36-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-N-I36-20MA Details Description
Related parts for P51-500-S-N-I36-20MA
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 3% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP24H/AE24G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SSD 8GB SCSI datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 22 OHM 6SIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 20VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
8305-2 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf