SSI Technologies Inc P51-500-S-N-M12-4.5OV
P51-500-S-N-M12-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-N-M12-4.5OV
Brief Description
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-N-M12-4.5OV.pdf
Availability of P51-500-S-N-M12-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-500-S-N-M12-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-N-M12-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-N-M12-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-N-M12-4.5OV
Related LinksP51-500-S-, P51-500-S-N-M12-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-N-M12-4.5OV Details Description
Related parts for P51-500-S-N-M12-4.5OV
IDC CABLE - CKR26G/AE26G/CKR26G datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf