SSI Technologies Inc P51-500-S-N-MD-4.5OV
P51-500-S-N-MD-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-N-MD-4.5OV
Brief Description
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-N-MD-4.5OV.pdf
Availability of P51-500-S-N-MD-4.5OV
QUANTITY
P51-500-S-N-MD-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-N-MD-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-N-MD-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-N-MD-4.5OV
Related LinksP51-500-S-, P51-500-S-N-MD-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-N-MD-4.5OV Details Description
Related parts for P51-500-S-N-MD-4.5OV
BOX ALUM BLACK 4.71"L X 3.7"W datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 661MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 36 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
S-CONDUCTOR FUSE 6A 600V datasheet.pdf