SSI Technologies Inc P51-500-S-N-P-20MA
P51-500-S-N-P-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-N-P-20MA
Brief Description
SENSOR 500PSIS 1.2 UNF 4-20MA
Datasheet Download
P51-500-S-N-P-20MA.pdf
Availability of P51-500-S-N-P-20MA
QUANTITY
P51-500-S-N-P-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-N-P-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-N-P-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-N-P-20MA
Related LinksP51-500-S, P51-500-S-N-P-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-N-P-20MA Details Description
Related parts for P51-500-S-N-P-20MA
TRANS NPN 450V 2A TO220AB datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 290MA 1.5 OHM datasheet.pdf
IC MICROMODULE BLUETOOTH 60-FBGA datasheet.pdf
63316A149 FEED ARM datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
CAP 120 UF 20% 50 V datasheet.pdf