SSI Technologies Inc P51-500-S-N-P-4.5OV
P51-500-S-N-P-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-N-P-4.5OV
Brief Description
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-N-P-4.5OV.pdf
Availability of P51-500-S-N-P-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-500-S-N-P-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-N-P-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-N-P-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-N-P-4.5OV
Related LinksP51-500-S, P51-500-S-N-P-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-N-P-4.5OV Details Description
Related parts for P51-500-S-N-P-4.5OV
FIXED IND 100UH 1.05A 250 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
TV 2#12(COAX) 2#8(QUAD) PIN PL datasheet.pdf
15UF 63V 10.516X16.51 105C RAD datasheet.pdf