SSI Technologies Inc P51-500-S-N-P-5V
P51-500-S-N-P-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-N-P-5V
Brief Description
SENSOR 500PSIS 1.2 UNF 5V
Datasheet Download
P51-500-S-N-P-5V.pdf
Availability of P51-500-S-N-P-5V
QUANTITY
P51-500-S-N-P-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-N-P-5V
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-N-P-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-N-P-5V
Related LinksP51-500-, P51-500-S-N-P-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-N-P-5V Details Description
Related parts for P51-500-S-N-P-5V
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .050" STR PCB datasheet.pdf
DC-DC CONVERTERS 15V 2.666A datasheet.pdf
RES SMD 2.61M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
SENSOR CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf