SSI Technologies Inc P51-500-S-R-M12-4.5V-000-000
P51-500-S-R-M12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-R-M12-4.5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 500PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-R-M12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-R-M12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-500-S-R-M12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-R-M12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-R-M12-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-R-M12-4.5V-000-000
P51-500-S-R-M12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-R-M12-4.5V-000-000
RES ARRAY 15 RES 6.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC 8-BIT ADDRESSABLE LATCH20-DIP datasheet.pdf
INSERT FEMALE 40POS TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS .156 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
THREADED INSERT M2 5MM 84HP datasheet.pdf