SSI Technologies Inc P51-500-S-S-MD-4.5V-000-000
P51-500-S-S-MD-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-S-MD-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT 4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-S-MD-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-S-MD-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-500-S-S-MD-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-S-MD-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-S-MD-4.5V-000-000
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-S-MD-4.5V-000-000
Related LinksP51-500-S-S-M, P51-500-S-S-MD-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-S-MD-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-S-MD-4.5V-000-000
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 9A DO204AR datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2413 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44-LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 100 I/O 160PQFP datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
BACKPLANE TOOL OFFSET #2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf