SSI Technologies Inc P51-500-S-Z-D-4.5V-000-000
P51-500-S-Z-D-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-Z-D-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-Z-D-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-Z-D-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-500-S-Z-D-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-Z-D-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-Z-D-4.5V-000-000
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-Z-D-4.5V-000-000
Related LinksP51-500-S-Z-D, P51-500-S-Z-D-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-500-S-Z-D-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-Z-D-4.5V-000-000
CAP FILM 0.47UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 14POS VERT TIN datasheet.pdf
OSC VCXO 660.1842MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN NUMERIC 0.43" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2.54MM T/H datasheet.pdf