SSI Technologies Inc P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-500-S-Z-I36-4.5OVP-000-000
RES 3.32 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT TERMINAL STEEL W/CRIMP TOOL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
FERRITE BEAD CORE EMI 1.5MM datasheet.pdf
309FX-SC ETHERNET SWITCH) datasheet.pdf
RES 124 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf