SSI Technologies Inc P51-75-G-AF-P-5V-000-000
P51-75-G-AF-P-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-G-AF-P-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSI 9/16-18UNF 1-5V
Datasheet Download
P51-75-G-AF-P-5V-000-000.pdf
Availability of P51-75-G-AF-P-5V-000-000
QUANTITY
P51-75-G-AF-P-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-G-AF-P-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-G-AF-P-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 9/16" (14.29mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-G-AF-P-5V-000-000
Related LinksP51-75-G-AF-, P51-75-G-AF-P-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-G-AF-P-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-G-AF-P-5V-000-000
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST TTL N-INV 6ULLGA datasheet.pdf
RES 150 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
2 X 13 POS MALE VERT BOARD MOUNT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 14POS PANEL MOUNT datasheet.pdf