SSI Technologies Inc P51-75-G-N-I12-4.5V
P51-75-G-N-I12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-G-N-I12-4.5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 75PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-75-G-N-I12-4.5V.pdf
Availability of P51-75-G-N-I12-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-75-G-N-I12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-G-N-I12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-75-G-N-I12-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-G-N-I12-4.5V
Related LinksP51-75-G-, P51-75-G-N-I12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-G-N-I12-4.5V Details Description
Related parts for P51-75-G-N-I12-4.5V
IC EEPROM 1MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W POWERDI123 datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL LV 3STATE 20SOP datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.3A 150 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-11 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 850MA 240 MOHM datasheet.pdf