SSI Technologies Inc P51-75-G-R-D-5V-000-000
P51-75-G-R-D-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-G-R-D-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-75-G-R-D-5V-000-000.pdf
Availability of P51-75-G-R-D-5V-000-000
QUANTITY
P51-75-G-R-D-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-G-R-D-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-G-R-D-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-G-R-D-5V-000-000
Related LinksP51-75-G-R-, P51-75-G-R-D-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-G-R-D-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-G-R-D-5V-000-000
IC QUAD PWR DIST SW 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P-5POS SHORTING datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
INSERTION TOOL IMPACT 5X14 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf