SSI Technologies Inc P51-75-G-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-75-G-R-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-G-R-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-75-G-R-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-75-G-R-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-75-G-R-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-G-R-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-G-R-I36-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-G-R-I36-4.5OVP-000-000
P51-75-G-R-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-G-R-I36-4.5OVP-000-000
JUMPER NON-INSULATED MALE .100" datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
LED MT VERT datasheet.pdf
RES 39.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf