SSI Technologies Inc P51-75-G-W-MD-4.5OVP-000-000
P51-75-G-W-MD-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-G-W-MD-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-75-G-W-MD-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-75-G-W-MD-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-75-G-W-MD-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-G-W-MD-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-G-W-MD-4.5OVP-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-G-W-MD-4.5OVP-000-000
P51-75-G-W-MD-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-G-W-MD-4.5OVP-000-000
IC CONTROLLER SERIAL 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
LED XLAMP ML-E datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MESH PANEL datasheet.pdf
CRYSTAL 24.576000 MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf