| Internal Part Number | EIS-P51-75-S-AD-D-5V-000-000 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | P51 Pressure Measurement Overview | |
| Pressure Type | Sealed Gauge | |
| Operating Pressure | 75 PSI (517.11 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 1 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±0.5% | |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 30 V | |
| Port Size | Male - 7/16" (11.11mm) UNF | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated | |
| Termination Style | Deutsch, 3 Pin | |
| Maximum Pressure | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |