SSI Technologies Inc P51-75-S-AD-P-20MA-000-000
P51-75-S-AD-P-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-AD-P-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 4-20MA
Datasheet Download
P51-75-S-AD-P-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-75-S-AD-P-20MA-000-000
QUANTITY
P51-75-S-AD-P-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-AD-P-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-AD-P-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-AD-P-20MA-000-000
Related LinksP51-75-S-AD-P, P51-75-S-AD-P-20MA-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-AD-P-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-S-AD-P-20MA-000-000
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TRIMMER 0.4-1.5PF 250V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323F datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf