SSI Technologies Inc P51-75-S-AD-P-4.5V-000-000
P51-75-S-AD-P-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-AD-P-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-75-S-AD-P-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-75-S-AD-P-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-75-S-AD-P-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-AD-P-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-AD-P-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-AD-P-4.5V-000-000
Related LinksP51-75-S-AD-P, P51-75-S-AD-P-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-AD-P-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-S-AD-P-4.5V-000-000
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
LED PRISM 2MM HI PERF YELLOW SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 90A TO220-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CABLE 12COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
LSF-SMT 3.81/19/135 3.5 BK datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf