SSI Technologies Inc P51-75-S-N-I12-20MA
P51-75-S-N-I12-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-N-I12-20MA
Brief Description
SENSOR 75PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-75-S-N-I12-20MA.pdf
Availability of P51-75-S-N-I12-20MA
QUANTITY
P51-75-S-N-I12-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-N-I12-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-N-I12-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-N-I12-20MA
Related LinksP51-75-S-, P51-75-S-N-I12-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-N-I12-20MA Details Description
Related parts for P51-75-S-N-I12-20MA
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMBJ datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 10K OHM 20SOIC datasheet.pdf
PCF 7.50/04/180 3.5SN OR BX datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 5.1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf