SSI Technologies Inc P51-75-S-N-I12-4.5V
P51-75-S-N-I12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-N-I12-4.5V
Brief Description
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-75-S-N-I12-4.5V.pdf
Availability of P51-75-S-N-I12-4.5V
QUANTITY
P51-75-S-N-I12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-N-I12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-N-I12-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-N-I12-4.5V
Related LinksP51-75-S-, P51-75-S-N-I12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-N-I12-4.5V Details Description
Related parts for P51-75-S-N-I12-4.5V
CONN SHUR-PLUG 16-14AWG BLUE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 1% 500V 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 705MA 210 MOHM datasheet.pdf
10 50/50 GRID RCPT VC W/O HD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
JT 37C 37#22D SKT RECP IN-LINE datasheet.pdf
TV 99C 97#22D 2#8(TWIN) PIN RE datasheet.pdf
24-bit 192kHz Stereo DAC IC datasheet.pdf