SSI Technologies Inc P51-75-S-N-M12-20MA
P51-75-S-N-M12-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-N-M12-20MA
Brief Description
SENSOR 75PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-75-S-N-M12-20MA.pdf
Availability of P51-75-S-N-M12-20MA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-75-S-N-M12-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-N-M12-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-N-M12-20MA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-N-M12-20MA
Related LinksP51-75-S-, P51-75-S-N-M12-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-N-M12-20MA Details Description
Related parts for P51-75-S-N-M12-20MA
IC REG LDO 3V 50MA 5USMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC DAC QUAD VOLT CUR 64LFCSP datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 500K 16MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSHRINK 5/8"-200' BLACK datasheet.pdf
CONN MALE 19POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
IC CTRLR BUCK PWM 20TSSOP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.47UF 250V 10% RADIAL datasheet.pdf