SSI Technologies Inc P51-75-S-N-M12-4.5OV
P51-75-S-N-M12-4.5OV picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-N-M12-4.5OV
Brief Description
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-75-S-N-M12-4.5OV.pdf
Availability of P51-75-S-N-M12-4.5OV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-75-S-N-M12-4.5OV Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-N-M12-4.5OV
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-N-M12-4.5OV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-N-M12-4.5OV
Related LinksP51-75-S-N, P51-75-S-N-M12-4.5OV Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-N-M12-4.5OV Details Description
Related parts for P51-75-S-N-M12-4.5OV
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 12-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
ELBOW 4961 SERIES STEEL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
YELLOW SPARK PIN TERM FOR CABLE datasheet.pdf
IC FPGA 112 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.002 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf