SSI Technologies Inc P51-75-S-N-M12-4.5V
P51-75-S-N-M12-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-N-M12-4.5V
Brief Description
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-75-S-N-M12-4.5V.pdf
Availability of P51-75-S-N-M12-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-75-S-N-M12-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-N-M12-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-N-M12-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-N-M12-4.5V
Related LinksP51-75-S-, P51-75-S-N-M12-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-N-M12-4.5V Details Description
Related parts for P51-75-S-N-M12-4.5V
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .025-.037" .230" datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC IF-PLL I2C-BUS DEMOD 32-HVQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 600MW DO220AA datasheet.pdf
26P MTA100 CONN ASSY WHT LF datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 5PDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 330MA 3.75 OHM datasheet.pdf