SSI Technologies Inc P51-75-S-N-MD-4.5V
P51-75-S-N-MD-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-N-MD-4.5V
Brief Description
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-75-S-N-MD-4.5V.pdf
Availability of P51-75-S-N-MD-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-75-S-N-MD-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-N-MD-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-N-MD-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-N-MD-4.5V
Related LinksP51-75-S-, P51-75-S-N-MD-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-N-MD-4.5V Details Description
Related parts for P51-75-S-N-MD-4.5V
IC DRIVER SINGLE 45A POWERSO-10 datasheet.pdf
LED GRN DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZHQ datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
FIXED IND 8.7UH 2.7A 37 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf