SSI Technologies Inc P51-75-S-R-P-4.5V-000-000
P51-75-S-R-P-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-75-S-R-P-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 75PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-75-S-R-P-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-75-S-R-P-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-75-S-R-P-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-75-S-R-P-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-75-S-R-P-4.5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure75 PSI (517.11 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-75-S-R-P-4.5V-000-000
Related LinksP51-75-S-R-P, P51-75-S-R-P-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-75-S-R-P-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-75-S-R-P-4.5V-000-000
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
SCR INV STUD 70A 400V TO-94 datasheet.pdf
A5 3.0KW 17 BIT ABSOLUTE ENCODER datasheet.pdf
XCEDE 3W RGHT 2PVH 4COL datasheet.pdf