SSI Technologies Inc P51-750-A-AA-P-5V-000-000
P51-750-A-AA-P-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-AA-P-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSI 5/8" 7/16 UNF 5V
Datasheet Download
P51-750-A-AA-P-5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-A-AA-P-5V-000-000
QUANTITY
P51-750-A-AA-P-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-AA-P-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-AA-P-5V-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-AA-P-5V-000-000
Related LinksP51-750-A-AA, P51-750-A-AA-P-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-AA-P-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-A-AA-P-5V-000-000
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 44V SNT-4A datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 3A 250V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS CABLE SKT datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 25.4MM datasheet.pdf