SSI Technologies Inc P51-750-A-D-P-5V-000-000
P51-750-A-D-P-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-D-P-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 1-5V
Datasheet Download
P51-750-A-D-P-5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-A-D-P-5V-000-000
QUANTITY
P51-750-A-D-P-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-D-P-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-D-P-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-D-P-5V-000-000
Related LinksP51-750-A-D-, P51-750-A-D-P-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-D-P-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-A-D-P-5V-000-000
CAP CER 4700PF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
TEST LEAD STKG BANA-MINGRABR 24" datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 120V 90A AC OUT datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A 10-POLARPAK datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR ELECTRON DETECTION 15MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER datasheet.pdf