SSI Technologies Inc P51-750-A-G-I36-4.5OVP-000-000
P51-750-A-G-I36-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-G-I36-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-750-A-G-I36-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-750-A-G-I36-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-750-A-G-I36-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-G-I36-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-G-I36-4.5OVP-000-000
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 3'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-G-I36-4.5OVP-000-000
P51-750-A-G-I36-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-A-G-I36-4.5OVP-000-000
IC DUAL 4-INPUT MUX 16-DIP datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP NEGVOLT 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1A 130 MOHM TH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
CONN ADAPTER 10P-10P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TWEEZER FLAT STRONG 6 4.25" datasheet.pdf