SSI Technologies Inc P51-750-A-N-D-5V
P51-750-A-N-D-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-N-D-5V
Brief Description
SENSOR 750PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-750-A-N-D-5V.pdf
Availability of P51-750-A-N-D-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-750-A-N-D-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-N-D-5V
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-N-D-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-N-D-5V
Related LinksP51-750-, P51-750-A-N-D-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-N-D-5V Details Description
Related parts for P51-750-A-N-D-5V
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SSD 2.5" IDEP 1GB datasheet.pdf
IC HOT SWAP PWR MGR 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 8AWG CLEAR 50' datasheet.pdf