SSI Technologies Inc P51-750-A-N-M12-20MA
P51-750-A-N-M12-20MA picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-N-M12-20MA
Brief Description
SENSOR 750PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA
Datasheet Download
P51-750-A-N-M12-20MA.pdf
Availability of P51-750-A-N-M12-20MA
QUANTITY
P51-750-A-N-M12-20MA Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-N-M12-20MA
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-N-M12-20MA
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Termination StyleM12, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-N-M12-20MA
Related LinksP51-750-A-, P51-750-A-N-M12-20MA Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-N-M12-20MA Details Description
Related parts for P51-750-A-N-M12-20MA
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PAR 17K 28DIP datasheet.pdf
RELAY AC CUR SENS 120VAC CHAS MT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V 20% BX 1825 datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT&ENCL PNL 2.5GHZ 16DBI 8"SSMB datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.19A 305 MOHM datasheet.pdf