SSI Technologies Inc P51-750-A-N-P-4.5V
P51-750-A-N-P-4.5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-N-P-4.5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 750PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
Datasheet Download
P51-750-A-N-P-4.5V.pdf
Availability of P51-750-A-N-P-4.5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-750-A-N-P-4.5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-N-P-4.5V
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-N-P-4.5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-N-P-4.5V
Related LinksP51-750-A, P51-750-A-N-P-4.5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-N-P-4.5V Details Description
Related parts for P51-750-A-N-P-4.5V
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 130POS .050" SMD datasheet.pdf
FUSE MOD 450A 1000V STUD datasheet.pdf
21P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AM60512A7 COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
TIMER RELAY FLASHER FUNCTION datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf