SSI Technologies Inc P51-750-A-R-D-5V-000-000
P51-750-A-R-D-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-R-D-5V-000-000
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 750PSI M12-1.0 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-750-A-R-D-5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-A-R-D-5V-000-000
QUANTITY
P51-750-A-R-D-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-R-D-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-R-D-5V-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleDeutsch, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-R-D-5V-000-000
Related LinksP51-750-A-R-, P51-750-A-R-D-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-R-D-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-A-R-D-5V-000-000
IC VREF SERIES 5V 20CLCC datasheet.pdf
CABLE 3POS R/A SOCKET 1.5M datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS CABLE SEALED datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 5.8A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL RIBN 64COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf