SSI Technologies Inc P51-750-A-R-P-5V-000-000
P51-750-A-R-P-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-R-P-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSI M12-1.0 6G 1-5V
Datasheet Download
P51-750-A-R-P-5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-A-R-P-5V-000-000
QUANTITY
P51-750-A-R-P-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-R-P-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-R-P-5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-R-P-5V-000-000
Related LinksP51-750-A-R-, P51-750-A-R-P-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-R-P-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-A-R-P-5V-000-000
RES ARRAY 4 RES 10 OHM 2012 datasheet.pdf
CONN IDC 23POS .100 GOLD 24AWG datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT PINS datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.1A 300 MOHM datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 25C SHLD 300V datasheet.pdf