SSI Technologies Inc P51-750-A-Z-MD-4.5V-000-000
P51-750-A-Z-MD-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-A-Z-MD-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
Datasheet Download
P51-750-A-Z-MD-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-A-Z-MD-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-750-A-Z-MD-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-A-Z-MD-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-A-Z-MD-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-A-Z-MD-4.5V-000-000
Related LinksP51-750-A-Z-M, P51-750-A-Z-MD-4.5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-A-Z-MD-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-A-Z-MD-4.5V-000-000
RES 240K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
SW DIP RECESSED UNSEAL 12POS 30V datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
MOD IR RCVR 40KHZ TOP VIEW datasheet.pdf