SSI Technologies Inc P51-750-S-AD-I12-20MA-000-000
P51-750-S-AD-I12-20MA-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-AD-I12-20MA-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 4-20 MA
Datasheet Download
P51-750-S-AD-I12-20MA-000-000.pdf
Availability of P51-750-S-AD-I12-20MA-000-000
QUANTITY
P51-750-S-AD-I12-20MA-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-AD-I12-20MA-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-AD-I12-20MA-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-AD-I12-20MA-000-000
P51-750-S-AD-I12-20MA-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-S-AD-I12-20MA-000-000
CONV DC/DC 10W SNGL 12V 5V PCB datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE 90V 1A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf