SSI Technologies Inc P51-750-S-L-P-4.5OVP-000-000
P51-750-S-L-P-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-L-P-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H 4.5V
Datasheet Download
P51-750-S-L-P-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-750-S-L-P-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-750-S-L-P-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-L-P-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-L-P-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeFemale - M10 x 1.25
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-L-P-4.5OVP-000-000
P51-750-S-L-P-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-S-L-P-4.5OVP-000-000
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1A TO220AB datasheet.pdf
2.0 WTB CRIMP REC CHAIN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES 278K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MC6 UNIV AC/DC RELAY OSSDS SFTY datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.23W SC59 datasheet.pdf
SW MINI SPDT HINGE LEVER 250V datasheet.pdf