SSI Technologies Inc P51-750-S-R-I12-4.5OVP-000-000
P51-750-S-R-I12-4.5OVP-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-R-I12-4.5OVP-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSI M12-1.0 6G .5-4.5V
Datasheet Download
P51-750-S-R-I12-4.5OVP-000-000.pdf
Availability of P51-750-S-R-I12-4.5OVP-000-000
QUANTITY
P51-750-S-R-I12-4.5OVP-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-R-I12-4.5OVP-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-R-I12-4.5OVP-000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-R-I12-4.5OVP-000-000
P51-750-S-R-I12-4.5OVP-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-S-R-I12-4.5OVP-000-000
CAP TANT 33UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC 12-BIT QUAD SERIAL D/A 20SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A DPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
ANT TUF DUCK 118-480MHZ VHF HT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf