SSI Technologies Inc P51-750-S-R-MD-5V-000-000
P51-750-S-R-MD-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-R-MD-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSIS M12 5V MINI
Datasheet Download
P51-750-S-R-MD-5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-S-R-MD-5V-000-000
QUANTITY
P51-750-S-R-MD-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-R-MD-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-R-MD-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-R-MD-5V-000-000
Related LinksP51-750-S-R-, P51-750-S-R-MD-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-S-R-MD-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-S-R-MD-5V-000-000
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 50POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 180MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL LOAD SWITCH NCP382 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf