SSI Technologies Inc P51-750-S-R-P-5V-000-000
P51-750-S-R-P-5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-750-S-R-P-5V-000-000
Brief Description
SENSOR 750PSIS M12 5V
Datasheet Download
P51-750-S-R-P-5V-000-000.pdf
Availability of P51-750-S-R-P-5V-000-000
QUANTITY
P51-750-S-R-P-5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-750-S-R-P-5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-750-S-R-P-5V-000-000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesP51 Pressure Measurement Overview
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - M12 x 1.0
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePackard, 3 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-750-S-R-P-5V-000-000
Related LinksP51-750-S-R-, P51-750-S-R-P-5V-000-000 Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-750-S-R-P-5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-750-S-R-P-5V-000-000
SWITCH ROCKER DPST 8A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
EDGECARD 120POS PCI32 .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED 17.46MM BLUE DIFF PANEL MNT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 301 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8SOIC datasheet.pdf