Vishay Semiconductor/Diodes Division P600K-E3/54
P600K-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
P600K-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 6A P600
Datasheet Download
P600K-E3/54.pdf
Availability of P600K-E3/54
QUANTITY
P600K-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of P600K-E3/54
Internal Part NumberEIS-P600K-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginDD-009-2014-Rev-0 16/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 6A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F150pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P600K-E3/54
Related LinksP600K, P600K-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
P600K-E3/54 Details Description
Related parts for P600K-E3/54
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE 32V 15A PCB datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS SNGL .217 PCB datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1000V 60A TO264 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
2676E ELECTRONIC SIDE CUTTER datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 200MA 600 MOHM datasheet.pdf