SSI Technologies Inc P61-100-A-A-I12-4.5V-C
P61-100-A-A-I12-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-A-A-I12-4.5V-C
Brief Description
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-100-A-A-I12-4.5V-C.pdf
Availability of P61-100-A-A-I12-4.5V-C
QUANTITY
P61-100-A-A-I12-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-A-A-I12-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-A-A-I12-4.5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style12" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-A-A-I12-4.5V-C
Related LinksP61-100-A-A, P61-100-A-A-I12-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-A-A-I12-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-100-A-A-I12-4.5V-C
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
POWER SUPPLY FOR LPCV SER 240VAC datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
.062DIA CRIMP PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CHISEL 30DG TIP 5.2MM datasheet.pdf