SSI Technologies Inc P61-100-A-A-I18-20MA-C
P61-100-A-A-I18-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-A-A-I18-20MA-C
Brief Description
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-100-A-A-I18-20MA-C.pdf
Availability of P61-100-A-A-I18-20MA-C
QUANTITY
P61-100-A-A-I18-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-A-A-I18-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-A-A-I18-20MA-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-A-A-I18-20MA-C
Related LinksP61-100-A-A, P61-100-A-A-I18-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-A-A-I18-20MA-C Details Description
Related parts for P61-100-A-A-I18-20MA-C
TRANSFORMR ISOL 115 TO 95V 500VA datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.855" 5MM 3LD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V MICROFOOT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf