SSI Technologies Inc P61-100-A-A-I24-20MA-A
P61-100-A-A-I24-20MA-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-A-A-I24-20MA-A
Brief Description
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-100-A-A-I24-20MA-A.pdf
Availability of P61-100-A-A-I24-20MA-A
QUANTITY
P61-100-A-A-I24-20MA-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-A-A-I24-20MA-A
Internal Part NumberEIS-P61-100-A-A-I24-20MA-A
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-A-A-I24-20MA-A
Related LinksP61-100-A-A, P61-100-A-A-I24-20MA-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-A-A-I24-20MA-A Details Description
Related parts for P61-100-A-A-I24-20MA-A
CONN IDC SOCKET 10 POS 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" STR TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V 20% BX 1812 datasheet.pdf
RES 8.25M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 6COL datasheet.pdf
D SUB MA 36W4 CRIMP CONNECTOR WI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf