SSI Technologies Inc P61-100-A-A-I24-20MA-C
P61-100-A-A-I24-20MA-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-A-A-I24-20MA-C
Brief Description
SENSOR 100PSIA 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-100-A-A-I24-20MA-C.pdf
Availability of P61-100-A-A-I24-20MA-C
QUANTITY
P61-100-A-A-I24-20MA-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-A-A-I24-20MA-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-A-A-I24-20MA-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style24" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-A-A-I24-20MA-C
Related LinksP61-100-A-A, P61-100-A-A-I24-20MA-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-A-A-I24-20MA-C Details Description
Related parts for P61-100-A-A-I24-20MA-C
Crystal 12.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRANSMITTER QUAD 48QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.65 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf