| Internal Part Number | EIS-P61-100-A-A-I72-5V-C | |
| Series | MediaSensor™ | |
| Pressure Type | Absolute | |
| Operating Pressure | 100 PSI (689.48 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 1 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±0.5% | |
| Voltage - Supply | 8 V ~ 30 V | |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | - | |
| Termination Style | 72" Integral Harness | |
| Maximum Pressure | 300 PSI (2068.43 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |
| Package / Case | Cylinder | |
| Supplier Device Package | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | P61-100-A-A-I72-5V-C | |
| Related Links | P61-100-A-, P61-100-A-A-I72-5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor | |
 | 15-91-2180 | CONN HEADER 18POS .100" VERT TIN | datasheet.pdf | |
 | BFS520,135 | TRANS NPN 15V 70MA 9GHZ SOT323 | datasheet.pdf | |
 | 432103-04-0 | Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) | datasheet.pdf | |
 | 905-465 | RND SPACER 0.147" NYLON 11.81MM | datasheet.pdf | |