SSI Technologies Inc P61-100-S-A-I18-4.5V-C
P61-100-S-A-I18-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-S-A-I18-4.5V-C
Brief Description
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-100-S-A-I18-4.5V-C.pdf
Availability of P61-100-S-A-I18-4.5V-C
QUANTITY
P61-100-S-A-I18-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-S-A-I18-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-S-A-I18-4.5V-C
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style18" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-S-A-I18-4.5V-C
Related LinksP61-100-S-A, P61-100-S-A-I18-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-S-A-I18-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-100-S-A-I18-4.5V-C
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
6CKT PICOFLEX 220MM LONG datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 310MA 4.2 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.45A 125 MOHM datasheet.pdf
KJB 100C 100#22D PIN PLUG datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 100K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf