SSI Technologies Inc P61-100-S-A-I72-4.5V-A
P61-100-S-A-I72-4.5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-S-A-I72-4.5V-A
Brief Description
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT W/TEMP
Datasheet Download
P61-100-S-A-I72-4.5V-A.pdf
Availability of P61-100-S-A-I72-4.5V-A
QUANTITY
P61-100-S-A-I72-4.5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-S-A-I72-4.5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-100-S-A-I72-4.5V-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP61 Pressure/Temperature MediaSensor™ Family
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-S-A-I72-4.5V-A
Related LinksP61-100-S-A, P61-100-S-A-I72-4.5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-S-A-I72-4.5V-A Details Description
Related parts for P61-100-S-A-I72-4.5V-A
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC 4DRVR/5RCVR RS232 5V 28-SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-5VOUT SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.25MM RA GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 3.81MM VERT BK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 30W datasheet.pdf