SSI Technologies Inc P61-100-S-A-I72-4.5V-C
P61-100-S-A-I72-4.5V-C picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-S-A-I72-4.5V-C
Datasheet Download
P61-100-S-A-I72-4.5V-C.pdf
Availability of P61-100-S-A-I72-4.5V-C
QUANTITY
P61-100-S-A-I72-4.5V-C Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-S-A-I72-4.5V-C
Internal Part NumberEIS-P61-100-S-A-I72-4.5V-C
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-S-A-I72-4.5V-C
Related LinksP61-100-S-A, P61-100-S-A-I72-4.5V-C Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-S-A-I72-4.5V-C Details Description
Related parts for P61-100-S-A-I72-4.5V-C
IC CPU SUPERV 4K EE RST HI 8DIP datasheet.pdf
FUSE 35A 300V CLASS T FST UL CSA datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
ENCL FLOOR STAND ST 8X6X4" GREY datasheet.pdf
IC LIU E3/DS3/STS-1 SGL 52TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 30 OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 70A AUTO LINK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE AB 125POS datasheet.pdf