SSI Technologies Inc P61-100-S-A-I72-5V-A
P61-100-S-A-I72-5V-A picture photo
Mfg. Part Number
P61-100-S-A-I72-5V-A
Datasheet Download
P61-100-S-A-I72-5V-A.pdf
Availability of P61-100-S-A-I72-5V-A
QUANTITY
P61-100-S-A-I72-5V-A Order Process
Ship out your order
Specifications of P61-100-S-A-I72-5V-A
Internal Part NumberEIS-P61-100-S-A-I72-5V-A
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination Style72" Integral Harness
Maximum Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P61-100-S-A-I72-5V-A
Related LinksP61-100-S-, P61-100-S-A-I72-5V-A Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P61-100-S-A-I72-5V-A Details Description
Related parts for P61-100-S-A-I72-5V-A
IC OPAMP VFB 200MHZ 16QSOP datasheet.pdf
STEEL STRAP NYLON 11 COAT datasheet.pdf
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 226 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6200K 2SMD datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
MODULE DIODE 800V 60A ADD-A-PAK datasheet.pdf
CAP CER 13PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf